Lektury obowiązkowe:

1. Jan Brzechwa – „Akademia Pana Kleksa”

2. Anna Onichimowska – „Daleki rejs”

3. Clive Staples Lewis – „Lew, czarownica i stara szafa”

4. Frances Hodgson Burnett – „Tajemniczy ogród”

5. Rene Goscinny, Jean-Jacques Sempe – „Mikołajek”

6. Jolanta Olech – „Dynastia Miziołków”

Lektury dodatkowe (czytane w czerwcu) wybór własny po konsultacji z nauczycielem:

1. Jadwiga Korczakowska – „Spotkanie nad morzem”

2. Janusz Korczak – „Król Maciuś I”

3. Sat-Okh – „Biały mustang”

 

 


Lektury obowiązkowe:

1. Henryk Sienkiewicz – „W pustyni i w puszczy”

2. Dorota Terakowska – „Władca Lewawu”

3. Ferenc Molnar – „Chłopcy z Placu Broni”

4. Adam Mickiewicz – „Pan Tadeusz” (fragmenty wybrane przez nauczyciela)

5. Jan Paradowski – „Mitologia” (fragmenty wybrane przez nauczyciela)

6. Bolesław Prus – „Katarynka”

7. Maria Konopnicka – „Dym”

Lektury dodatkowe (czytane w czerwcu) wybór własny po konsultacji z nauczycielem:

1. Artur Oppman – „Legendy warszawskie”

2. Hanna Ożogowska – „Tajemnica zielonej pieczęci”

3. Edmund Niziurski – „Niewiarygodne przygody Marka Piegusa”

4. Małgorzata Musierowicz – „Kłamczucha”

 

 


Lektury obowiązkowe:

1. Irena Jurgielewiczowa – „Ten obcy”

2. Kornel Makuszyński – „ Szatan z siódmej klasy”

3. Eric Emanuel Schmitt – „Oscar i pani Róża”

4. Stanisław Lem – „Bajki robotów” – fragmenty

5. John Ronald Reuel Tolkien – ”Hobbit, czyli tam i z powrotem”

6. Henryk Sienkiewicz – „Sachem”

7. Antoni Czechow – „Kameleon”, „Śmierć urzędnika”

8. Adam Mickiewicz – „Pan Tadeusz” ( fragmenty wybrane przez nauczyciela )

Lektury dodatkowe (czytane w czerwcu) - wybór własny po konsultacji z nauczycielem:

1. Maria Krüger – „Godzina pąsowej róży”

2. Irena Jurgielewiczowa - „Inna”

3. Jennifer Chambliss Bertman – „Pożeracze książek”

4. Lyn Gardner –- „Wiejemy do lasu”

5. Marcin Szczygielski – „Arka czasu”

6. Fracesco D’Adamo – „Iqbal”

7. Katarzyna Zyhla – „Dziewczynka tańcząca z wiatrem”

 

 

Lektury obowiązkowe:

1. Adam Mickiewicz – „Świtezianka”

2. Henryk Sienkiewicz – „Latarnik”

3. Henryk Sienkiewicz „Krzyżacy”

4. Stefan Żeromski – „Siłaczka”

5. Ernest Hemingway – „Stary człowiek i morze”

6. Henryk Sienkiewicz – „Qvo vadis” ( fragmenty wybrane przez nauczyciela )

7. Jan Kochanowski – „Treny” ( I, V, VII, VIII )

8. Aleksander Fredro – „Zemsta”

9. Charles Dickens – „Opowieść wigilijna”

Lektury dodatkowe (czytane w czerwcu) - wybór własny po konsultacji z nauczycielem:

1. Aleksander Minkowski – „Dolina światła”

2. Melchior Wańkowicz – „Ziele na kraterze”

3. Nancy H. Kleinbaum – „Stowarzyszenie Umarłych Poetów”

4. Agata Christie – „Dwanaście prac Herkulesa”